Wybór płytek łazienkowych to decyzja, od której zależy aspekt wizualny i funkcjonalny łazienki, a także aktualność designu w długiej perspektywie czasu. Wybierając płytki do łazienki hotelowej warto uwzględnić szereg czynników, które decydują o tym, jak Goście będą odbierali tę przestrzeń.
Hotelowa łazienka wymaga utrzymania najwyższych standardów higieny. Dotyczy to armatury, ścian i podłóg. Decydując się na jej wystrój należy mieć na uwadze ten aspekt i sięgać po kolory i faktury, które umożliwią łatwe utrzymanie przestrzeni w czystości, jednocześnie wybaczając w tym aspekcie pewne błędy i niedociągnięcia.
Luksusowa łazienka hotelowa: Jakie płytki?
Projektując wystrój hotelu chcemy, aby nasi Goście czuli się w jego wnętrzach komfortowo. Eleganckie meble i dodatki podkreślają luksusowy charakter pomieszczeń. Nie zapominajmy jednak o wygodzie, takiej codziennej. Hotelowa łazienka nie powinna przywodzić na myśl sterylnych przestrzeni gabinetów lekarskich. Z drugiej strony nie musi być 100% odzwierciedleniem projektów lansowanych przez branżowe katalogi. Ma:
- być funkcjonalna,
- sprzyjać relaksowi,
- być czysta i higieniczna.
W wystroju wnętrza warto sięgać po uniwersalną kolorystykę płytek. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzają się szarości i beże. Dobrym wyborem może się również okazać złamana biel, która przełamana odpowiednimi dodatkami pozwoli uzyskać atrakcyjny design, przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanych standardów higieny. W gotowych hotelowych łazienkach warto unikać czerni, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wody. Czarne płytki łazienkowe trudno utrzymać w czystości, nawet bezpośrednio po umyciu może się na nich pojawić charakterystyczny osad z wody i mydła lub smugi.
Płytki strukturalne czy gładkie: Które lepsze?
Kolorystyka płytek łazienkowych to nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas ich wyboru. Niezwykle popularne w ostatnim czasie płytki strukturalne kuszą ciekawym wzornictwem i jeszcze ciekawszym efektem finalnym. Są jednak znacznie bardziej wymagające do utrzymania w czystości. Wybrane struktury wybaczają niedociągnięcia podczas mycia, ale nie jest to zasada, dlatego warto do nich podejść z pewną dozą ostrożności.
Ciekawym rozwiązaniem w ramach płytek strukturalnych są płytki imitujące kamienie naturalne. Tego typu struktury o matowym wykończeniu zazwyczaj wybaczają błędy podczas czyszczenia i przez długi czas zachowują czystość. Ich dodatkową zaletą są względy bezpieczeństwa. Montowane na podłodze zapobiegają poślizgnięciu się i zwiększają poziom komfortu łazienki.
Alternatywą dla materiałów imitujących kamień naturalny są dedykowane płytki podłogowe z powierzchnią antypoślizgową. Tego typu płytki bardzo dobrze sprawdzają się w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej czy wyjścia z wanny. Wymagają jednak większej uważności podczas mycia, ponieważ warstwa antypoślizgowa przejawia tendencje do zatrzymywania zanieczyszczeń.