Wybór koloru do łazienki powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi osobistymi preferencjami. Warto przy tym uwzględnić aspekt praktyczny oraz fakt, że najbardziej rewolucyjne trendy wnętrzarskie szybko przemijają, pozostawiając nas z przestarzałym designem i ogólnym poczuciem niezadowolenia.
Jednym z czynników, których nie powinniśmy bagatelizować podczas wyboru koloru do łazienki jest jej rozmiar. Pod tym względem wytyczne architektów pozostają niezmienne:
- w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które otwierają wizualnie przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona większa,
- w dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na ciemne i intensywne barwy, choć warto je traktować w kategorii dodatku, a nie dominanty.
O czym jeszcze pamiętać wybierając kolor do łazienki?
Modne kolory i wzory: Efekt WOW w Twojej łazience
Obecnie w trendach wnętrzarskich wciąż króluje postindustrialny minimalizm, a wraz z nim czerń, biel i odcienie szarości. Ta paleta kolorystyczna wprowadza do wnętrza powiew nowoczesności, jednocześnie dając możliwość stworzenia projektu uniwersalnego, który nawet po upływie lat zachowa swoją aktualność.
Bardziej odważne w ostatnich sezonach odcienie butelkowej zieleni, grantu czy ciemnego fioletu z pewnością pozwolą na uzyskanie olśniewającego efektu, ale jednocześnie niosą za sobą ryzyko jego szybkiej dezaktualizacji. Dlatego na intensywny kolor w łazience warto się decydować w miejscach, których kolorystykę i wykończenie możemy szybko zmienić, a więc na ścianach wykończonych farbą. W przypadku płytek warto zastanowić się nad wprowadzeniem akcentu kolorystycznego za pośrednictwem dodatków.
Klasyczne wybory kolorystyczne: Korzyść w długiej perspektywie czasu
Wybór klasycznych szarości może się wydawać nudny, jednak w długiej perspektywie czasu pozwoli na zachowanie neutralnego wystroju wnętrza, które zawsze możesz odświeżyć przy pomocy umiejętnie dobranych akcesoriów łazienkowych i dodatków.
Na klasykę warto się zdecydować zwłaszcza wówczas, gdy planujemy pokrycie podłogi i ścian w łazience płytkami. Wymiana płytek to duże przedsięwzięcie, które nierzadko wiąże się z czasochłonnym i kosztownym remontem oraz licznymi utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu.
Czerń w łazience: Modna armatura czy klasyczna porcelana?
Ostatnie sezony wyprowadziły czerń na szczyty popularności. Czarne zlewy kuchenne, czarne obudowy sprzętów AGD, czarne wanny, umywalki, kabiny prysznicowe… Czerń kojarzy się nam z elegancją i luksusem. Sięgają po nią ekskluzywne hotele i eleganckie salony odnowy biologicznej. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy ją mieć także w swoich łazienkach.
Projekty z czarnymi akcesoriami przykuwają wzrok i wzbudzają powszechny zachwyt. Jednak nie zawsze okazują się one praktyczne. Wybierając kolorystykę do łazienki warto na chłodno przeanalizować to, jaki efekt estetyczny chcemy uzyskać, jak również nasz styl życia. Czarna armatura łazienkowa wymaga regularnego czyszczenia i wcierania do sucha, w przeciwnym razie na jej powierzchni mogą się pojawić charakterystyczne białe plamki (osad z wody i mydła). Na białej armaturze są one niewidoczne, w efekcie czego łazienka modułowa jest łatwa do utrzymania w czystości i funkcjonalna.