Łazienka to pomieszczenie, którego aranżacja może nastręczać pewnych trudności. Wynikają one przede wszystkim z konieczności uwzględnienia wielu funkcji w warunkach stosunkowo ograniczonej przestrzeni. To jak zaaranżujemy łazienkę będzie więc zależeć od naszych potrzeb, oczekiwań i ograniczeń. Warto przy tym pamiętać, że łazienki w obiektach hotelowych i komercyjnych muszą dodatkowo spełniać określone standardy w zakresie utrzymania higieny. Jak w takim razie zaaranżować łazienkę?

Łazienka w budownictwie wielorodzinnym

Najtrudniejsza pod względem funkcjonalnym i estetycznym jest aranżacja łazienki w tradycyjnym budownictwie wielorodzinnym. Łazienka w bloku jest zazwyczaj mała i służy również jako pralnia i suszarnia. Oznacza to, że na ograniczonej przestrzeni musimy zmieścić:

  • wannę/prysznic,
  • umywalkę,
  • pralkę i suszarkę/pralko-suszarkę względnie samą pralkę, a w wielu przypadkach także toaletę. Jak to zrobić?

W warunkach ograniczonej przestrzeni bardzo dobrze sprawdzają się kabiny prysznicowe narożne. Ostatnio ogromnym hitem aranżacyjnym są kabiny składane, które po złożeniu drzwi nie zajmują praktycznie miejsca i umożliwiają swobodne nawigowanie w ciasnej łazience. Kolejnym rozwiązaniem jest montaż sprzętów jeden na drugim. To dotyczy w szczególności pralki i suszarki, które można zabudować w stosunkowo niewielki i funkcjonalny komin.

Łazienka w budownictwie jednorodzinnym

Budownictwo jednorodzinne oferuje znacznie większe możliwości aranżacji łazienki modułowej. Częstą praktyką jest wydzielenie dwóch a nawet trzech pomieszczeń w domu, w których instaluje się odpowiednio prysznice i wanny. Dodatkowym atutem jest możliwość aranżacji dedykowanego pomieszczenia pełniącego funkcję pralni, dzięki czemu możemy zapomnieć o konieczności instalacji pralki i suszarki w łazience i skupić się na walorach relaksacyjnych pomieszczenia.

 Łazienka w hotelu

Jako producent POD’ów (gotowych łazienek prefabrykowanych) zrealizowaliśmy setki projektów łazienek na potrzeby obiektów hotelowych i komercyjnych. W obiektach tego typu łazienki powinny być:

  • estetyczne,
  • funkcjonalne,
  • łatwe do utrzymania w czystości.

Kabiny prysznicowe typu walk-in niezmiennie od lat postrzegane są jako najbardziej higieniczne, a co za tym idzie najchętniej wybierane w obiektach komercyjnych – hotelach, salonach odnowy biologicznej, eleganckich klubach fitness. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne rozwiązanie i – przy nieco większym wysiłku ze strony personelu sprzątającego – możemy zaproponować naszym Gościom luksus ciepłej kąpieli w wannie. Nowoczesne wanny są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

W hotelowej łazience należy zadbać o lustro i przemyślaną instalację elektryczną. Dotyczy to zarówno oświetlenia, jak i dostępu do prądu. Nie możemy zakładać, że Goście korzystają wyłącznie z urządzeń akumulatorowych, a nawet jeśli, należy im zapewnić optymalne warunki do ładowania szczoteczek do zębów, golarek i innych akcesoriów. Dlatego warto zadbać o to, żeby kontakt znajdował się w zasięgu lustra i półki lub zabudowy umożliwiającej bezpieczne odłożenie ładowanego urządzenia.

Po pomoc w aranżacji łazienki w każdej chwili możemy się zwrócić do projektanta wnętrz. To osoba, która w sposób harmonijny połączy walory estetyczne pomieszczenia z jego funkcjonalnym charakterem.