Budownictwo modułowe w powszechnej świadomości inżynieryjnej wciąż kojarzy się z czymś, co pod względem jakości, komfortu i trwałości pozostaje daleko w tyle za budownictwem tradycyjnym. W praktyce moduły oferują te same, a nawet wiele więcej udogodnień dla użytkowników i mogą być z powodzeniem eksploatowane przez bardzo długi czas.
Doskonałym przykładem zastosowania budownictwa modułowego są POD’y, czyli gotowe prefabrykowane łazienki przeznaczone do instalacji w obiektach hotelowych, biurowych, przemysłowych i komercyjnych. POD’y wykonuje się na indywidualne zamówienie inwestora, co daje praktycznie nieograniczone możliwości pod względem organizacji i aranżacji przestrzeni.
Zalety łazienek modułowych
Tradycyjne budownictwo jest zależne od wielu czynników, na które ani inwestor, ani generalny wykonawca nie mają wpływu. Opóźnienia mogą się pojawić już na etapie robót ziemnych, a niesprzyjające warunki atmosferyczne skutecznie wydłużają procesy technologiczne i opóźniają rozpoczęcie kolejnych etapów prac budowlanych i wykończeniowych.
Łazienki modułowe powstają w kontrolowanych warunkach zakładów produkcyjnych. To wpływa na całkowite uniezależnienie procesu od czynników zewnętrznych – temperatury, wilgotności powietrza, opadów atmosferycznych. Proces produkcyjny przebiega więc w precyzyjnie określonym czasie. Gotowe moduły mogą być następnie magazynowane i przewożone na plac budowy w chwili, w które postęp robót na miejscu umożliwia ich instalację.
Jak łazienki modułowe wpływają na koszty inwestycji?
Wśród licznych zalet modułów na uwagę wskazuje możliwość znaczącego obniżenia kosztów inwestycji. Wynika ona z:
- uniezależnienia procesu produkcji od wszystkich czynników, na które nie mamy wpływu (brak opóźnień i możliwość jednoczesnej realizacji prac na placu budowy i w fabryce),
- ograniczenia zapotrzebowania na specjalistów na placu budowy (tradycyjne technologie wiążą się z koniecznością zatrudnienia na placu budowy hydraulików, elektryków, glazurników; koszty zatrudnienia specjalistów można znacząco zredukować powierzając cały proces firmie zewnętrznej, która zajmie się produkcją modułów od przygotowania projektu, po ich transport na plac budowy i podłączenie do instalacji w budynku),
- ograniczenia odpadu (roboty budowlane i wykończeniowe wiążą się z powstawaniem odpadów materiałowych, firma wyspecjalizowana w produkcji modułów łazienkowych już na etapie projektowym jest w stanie zoptymalizować rozkrój materiałów w taki sposób, aby ograniczyć odpad o minimum).
Co jeszcze przemawia za wyborem łazienek modułowych?
Obecnie POD’y wykonywane są przede wszystkim na bazie konstrukcji stalowej. Wybór konstrukcji stalowej przekłada się na bardzo szerokie możliwości wyboru warstw wykończeniowych, dzięki czemu gotowa łazienka może zostać wykończona z zastosowaniem praktycznie wszystkich systemów dostępnych na rynku. Dodatkowym atutem stali jest duża elastyczność w projektowaniu kształtu, dzięki czemu moduły możemy dostosować do indywidualnych założeń projektowych tworząc łazienki o zróżnicowanych metrażach i układzie. Ostatnim argumentem, który warto w tym miejscu przytoczyć jest brak konieczności budowy dodatkowych konstrukcji pod zabudowę karton-gips, co przyspiesza obudowę ścian zewnętrznych modułu i obniża jej koszty.